Булінг: що робити батькам і дітям
Источник: Факти ICTV
Булінг – одна з гострих проблем нашого суспільства.
Знущання у школі замінили модним словом булінг, проте ситуацію це ніяким чином не змінило. Моральний тиск, зіпсовані речі та жорстокі побиття набирають безліч переглядів та коментарів у мережі. Винних іноді карають, але що далі?
Нагадаємо, президент підписав закон, яким встановлено нові правила щодо протидії булінгу у школах і нові штрафи.
За цькування у школі будуть карати штрафом у розмірі 850-1700 грн або громадськими роботами 20-40 годин.
За повторне порушення протягом року штраф складе 1700-3400 грн, а час громадських робіт збільшиться до 40-60 годин.
Штраф у вигляді 20% від заробітної плати та виправні роботи протягом місяця або фінансові санкції у розмірі 850-1700 грн передбачені і для викладачів, які не повідомили Нацполіцію про булінг у школі.
Цькування в школі або булінг все частіше стає причиною травм, каліцтв і навіть самогубств.
Один з останніх випадків стався в одній з московських шкіл. 16-річний Даня Горбатенко прийшов у школу з ножем. Спочатку залякував учителів, а потім почав погрожувати вбити себе. Його ізолювали у роздягальні. Так хлопець просидів кілька годин, поки його не вмовили вийти і не відправили до лікарні.
Над круглим відмінником, сором’язливим і стриманим хлопцем постійно знущалися, кидали речі, тощо.
Правоохоронці порушили кримінальну справу за статтею Доведення до самогубства. Так, що його однокласникам навряд чи вдасться уникнути покарання.
Школа – це, у деякій мірі, модель суспільства. Дитина змалечку має рости з розумінням того, що у світі живуть різні люди, а наші відмінності – це не вади. У дитини має сформулюватися чітке розуміння, що вона самодостатня особистість, яка може долати різні перешкоди та проблеми.
Як попередити моральний тиск на дитину
Ознаки насильства над дитиною:
- пригнічений настрій
- небажання йти до школи
- небажання вчити, якийсь конкретний предмет
- тривожність
- агресивність
- поганий сон та апетит
- депресивність
У більшості випадків діти не хочуть розповідати, що відбувається. Чим менша дитина – тим менше ймовірність, що вона щось розкаже. У таких випадках доведеться випитувати про те, що відбувається. Варто звертати увагу з яким настроєм дитина прокидається, з яким йде до школи та з яким повертається.
Коли діти вже старші, то вони можуть уже щось розповідати, жалітися. Однак це у тому випадку якщо між дитиною та батькам довірливі стосунки.
– Якщо дитина відмовляється вчити, якийсь предмет та приносить постійно погані оцінки з нього, то тут можна вже дивитися у бік вчителів. Також, якщо дитина гарно вчилася, а тут різко оцінки падають. Тут потрібно поцікавитися, можливо проблеми з друзями, однолітками. Варто звертати увагу на показники, які різко змінюються, – зазначає психолог Роман Мельниченко.
Батьки точно не можуть залишатися осторонь. Під час усього процесу навчання, діти мають право на захист від приниження честі та гідності.
– По-перше, потрібно активно діяти та захищати права своєї дитини, з цим не можна зволікати. Як превентивний захід, ви повинні спробувати поспілкуватись із однолітками, їх батьками, вчителями і адміністрацією школи аби вирішити конфліктні ситуації. По-друге, не буде зайвим звернутись до дитячого психолога. Якщо вищенаведені спроби були марними, потрібно замислитися над переведенням дитини до іншої школи, – зазначає адвокат Максим Єрмаков.
Як дитина має реагувати на булінг
Батькам варто з дитиною обговорити всі можливі сценарії цькування. Як правило вони повторюються: це обзивання, пошкодження речей, загрози та фізичне насилля.
Дитина має діяти несподівано, аби збити з пантелику нападника.
На образи потрібно відповідати спокійно, без лайки.
«Я з тобою нормально говорю. Тому якщо крім образ тобі нічого сказати, то я не хочу продовжувати розмову.»
Якщо дитина помітила, що її речі зіпсували, то варто повідомити вчителеві, але зробити це при всіх.
«Маріє Михайлівно, у мене жуйка на стільці, хтось зіпсував шкільне майно.»
Якщо дійшло до крайньої міри – фізичного насилля, то варто тікати або голосно кричати.
«Допоможіть! Пожежа!» (Можливо незвичайно, але це краще ніж дати себе побити. – Ред.)
Пам’ятайте, дитина має з малечку розуміти, що конфлікти повинні вирішуватися дипломатично. Тому ви також маєте показувати приклад.
Як налагодити стосунки з підлітком
Якщо ж ви не цікавилися дитиною, то у підлітковому віці налагодити контакт буде не просто.
Варто провести чітку лінію між дитиною і підлітком. Батьки повинні зрозуміти, що з підлітком не варто навіть намагатися застосовувати застарілу модель поведінки. Адже саме через це виникає найбільше конфліктів, – розповідає психолог.
Якщо для дитини Йди робити уроки – нормальне звернення, то підліток його буде приймати, як наказ. Тому батькам, у першу чергу, варто почати з себе.
Підліток – це ще не доросла людина, але вже й не дитина. Тому їм варто говорити: Чи не хочеш ти прибрати у кімнаті? Чи не хочеш піти зробити уроки?
– Ми розмовляємо з підлітками як з особистостями та звертаємося із запитанням. Тобто застосовуємо ті засоби спілкування, якими ми користуємося з дорослими людьми, – зазначає експерт.
Також батьки мають у будь-якій ситуації залишатися на стороні підлітка, а не скажімо школи. Якщо дорослі стають на бік школи, то дитина це сприймає як зраду.
Як виховати сильну особистість
Дитина має вміти захищати себе і від морального, і від фізичного тиску.
Перше: працювати над самооцінкою дитини. Просто перевести дитину до іншої школи – це не вихід і навряд чи це допоможе на 100% у такій ситуації, – зазначає психолог.
Дитина може сама себе захистити якщо в неї все нормально із самооцінкою. Тому варто відправити її до психолога або на спеціальні курси, де допоможуть позбавитися клейма жертви та навчать проявляти активні дії у зовнішньому світі.
Оставить комментарий