Звільнення, трудові спори, профспілки: що пропонує новий Трудовий кодекс
Источник: ЕКОНОМІЧНА ПРАВДА
Як звільнятимуть та вирішуватимуть трудові спори у випадку прийняття нового Трудового кодексу?
Прийняття нового Трудового кодексу багато років стоїть на порядку денному.
Чинний Кодекс законів про працю України (КЗпП) 1971 року, не зважаючи на численні зміни, давно не відповідає сучасним потребам.
Саме тому уряд ініціював законопроєкт про працю № 2708.
Проаналізуємо більш детально питання, які найбільше турбують українців – звільнення, трудові спори та профспілки.
Звільнення
У разі прийняття законопроєкту суттєвими можуть бути зміни, що стосуються звільнення.
Роботодавець, за винятком певних випадків, зможе звільнити працівника без пояснення причини.
У більшості випадків для оформлення звільнення роботодавцю та працівнику необхідно буде укласти додатковий договір до трудового договору.
На практиці таку вимогу буде складно виконувати, особливо компаніям з великою кількістю працівників.
Законопроєкт передбачає різні строки повідомлення працівника про звільнення.
Такий строк буде залежати від тривалості роботи працівника у цього роботодавця та, відповідно, може складати від 15 до 90 днів до запланованої дати звільнення.
Строк повідомлення про звільнення можна буде замінити грошовою компенсацією.
Наприклад, якщо працівник погоджується бути звільненим у строк, про який просить роботодавець, роботодавцю треба буде виплатити такому працівнику грошову компенсацію у розмірі не менше, ніж середньоденний заробіток такого працівника за кожний робочий день зменшення строку повідомлення.
Якщо працівник та роботодавець згоди не досягають, звільненню у строк, намічений роботодавцем, це не завадить, але працівнику треба буде сплатити подвійну грошову компенсацію.
Зараз строк повідомлення про звільнення не залежить від тривалості роботи працівника.
Наприклад, якщо посада працівника скорочується, роботодавець має попередити про це працівника мінімум за два місяці до дати звільнення. Заміна строку повідомлення грошовою компенсацією не дозволена.
Законопроєктом пропонується скоротити кількість категорій захищених працівників, яких заборонено звільняти за ініціативою роботодавця.
У випадку прийняття законопроєкту роботодавець не зможе звільняти вагітних жінок, жінок, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, жінок / чоловіків та інших законних представників дитини, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною.
Винятком, як і зараз, буде звільнення, що зумовлене ліквідацією роботодавця. Але у такому випадку роботодавець вже не буде зобов’язаній знайти роботу для працівників, що належать до захищених категорій.
Порядок звільнення за власним бажанням у цілому залишається без змін. Працівник має подати заяву про звільнення (попередити роботодавця) за два тижні до дати звільнення.
Але таке попередження можна буде здійснити в електронній формі. Також, позитивним для працівників і роботодавців є те, що у трудовий договір, на відміну від чинного КЗпП, можна буде включити перелік поважних причин, коли працівнику можна буде не відпрацьовувати два тижні після подання заяви про звільнення.
Оставить комментарий