08 січня — цей день в історії
8 січня — 8-ий день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 357 днів.
08 січня відзнають такі свята:
Собор Пресвятої Богородиці
На наступний день після свята Різдва Христового, 8 січня за новим стилем, православний світ відзначає важливе свято – Собор Пресвятої Богородиці.
Іменини:
Ісаакій, Юхим, Григорій, Микола, Йосип, Олександр, Леонід, Констянтин, Давид, Дмитро, Василь, Михайло, Анфіса, Марія.
Цікаві та видатні події, що увійшли в історію в цей день:
У 1297 році Монако стало незалежною державою.
Політичний біженець із Генуї Франческо Грімальді разом із кількома надійними партнерами в одязі ченців піднялися на величезну скелю, що виходить у Середземне море неподалік Ніцци, і вмовили захисників місцевого замку прихистити їх на ніч. Опинившись усередині, вони зірвали з голів капюшони, захопили замок і частину узбережжя, зробивши його своєю власністю — князівством Монако, яким відтоді правлять Грімальді.
1654 — у Переяславі генеральна військова рада, яку скликав гетьман Богдан Хмельницький, вирішила створити військово-політичний союз двох держав — України та Росії.
1656 рік — у голландському місті Гарлем вийшов перший номер газети «Гарлемський вісник», яка видається і досі. Це найстаріше з періодичних видань, що існують сьогодні
У 1851 році французький фізик Жан Фуко завдяки сконструйованому ним апарату довів, що земля обертається.
Фуко сконструював прилад, що складається з п’ятикілограмової кулі з латуні, підвішеної до стелі на сталевому дроті завдовжки два метри. Хитнувши кулю, Фуко спостерігав поворот площини її гойдання на кілька градусів, хоча ніяких підстав для цього не було. Таким чином, Фуко зробив висновок, що спостерігається обертання Землі.
1861 рік вийшов перший номер російського журналу «Вокруг света” .
1889 року учений Герман Холлеріт із Нью-Йорка запатентував табулюючу машину, яка була використана під час перепису населення в країні.
Створена винахідником компанія Tabulating Machine Company пізніше була перейменована в IBM.
1919 — в с. Ясіня теперішньої Закарпатської Гуцульщини провідна коляда місцевих гуцулів «завершилася» роззброєнням угорської залоги та встановленням української Гуцульської республіки.
1976 — З конвеєра Запорізького автозаводу «Комунар» зійшов мільйонний «запорожець».
2004 — й – у Саутгемптоні відбулася церемонія «хрещення» морського суперлайнера «Queen Mary 2», найбільшого на той час у світі.
В цей день народилися:
1879 — Васильченко Степан Васильович, український письменник («Мужицька арихметика», «Окопний щоденник», «Чарівниця», «Минають дні», «В бур’янах»).
1888 — Юра Гнат Петрович, український актор і режисер
1891 — Ніжинська, Броніслава Хомівна, всесвітньовідома артистка балету, балетмейстер, хореограф і балетний педагог. Молодша сестра видатного танцівника Вацлава Ніжинського. В 1915—1918 р. разом з першим чоловіком, артистом балету і балетмейстером Олександром Кочетовським (*1889–†1952), очолювала трупу Київської опери, в 1919 р. відкрила в Києві балетну студію «Школа руху». Одним з її учнів був видатний Серж Лифар. Працювала з художниками-авангардистамиВадимом Меллером і Олександрою Екстер, які створювали декорації та костюми для її постановок.
1922 — Величко Осип, український різбляр і педагог.
1935 — Симоненко Василь Андрійович, український поет («Лебеді материнства», «Ти знаєш, що ти людина?», «Україні»), журналіст, один з активістів руху «шістдесятників».
1975 — Грушина Олена Едуардівна, українська фігуристка.
Виступала у танцях на льоду в парі з Русланом Гончаровим (одружилися в 1995 році). Найкраща спортсменка України 2006 року (разом із Гончаровим).
Зараз – на тренерській роботі.
1988 — Ярослав Джусь, український бандурист, композитор, аранжувальник, ді-джей, лауреат багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів[1], півфіналіст та володар призу глядацьких симпатій головного шоу країни «Україна має талант-2», засновник гурту «Шпилясті кобзарі».
В 1935-му — Елвіс Преслі, визначний американський співак і актор.
Найуспішніший виконавець популярної музики XX ст. (рокабілі, рок-н-рол, госпел, кантрі, блюз), «король рок-н-ролу». Автор 149 (рекорд!) пісень, які потрапляли в гарячу десятку журналу «Біллборд». Загалом у світі продано понад мільярд його платівок і компакт-дисків. Елвіс — найбагатший із покійних знаменитостей (згідно з даними «Форбс»).
Народний календар:
8 січня відзначається Собор Пресвятої Богородиці. У народі цей день називали Бабині каші. За кашею і погоду передбачали на найближчий час: якщо каша в печі рум’яниться — на сніг. Якщо до цього часу земля ще добре не промерзла, то літом соку не дасть, тобто врожай буде не дуже хорошим. Спостерігали цього дня за сонцем і за птахами: якщо біля сонця з’являлась світла смуга — на сніг. Якщо синиця зранку пищить — бути морозу вночі, а якщо галки і ворони влаштували безперервний ґвалт — варто чекали снігопад і заметілі.
- Якщо в цей день буде завірюха і мороз, значить, літо буде холодним
- Маленьку дитину в цей день піднімали вище власної голови, щоб він ріс високим, міцним, красивим і здоровим
- Якщо за вікном сніг і мороз – прикмета до того, що літо буде непогожим і холодним
- Сніг 8 січня прилипає до долонь – чекай тепла
- Північний вітер принесе з собою холод і холоднечу
- Якщо після заходу 8 січня небо забарвлюється в червоний колір – чекай лютих морозів
Оставить комментарий